• Блог
  • Підсумки 2016/17 МР на українському ринку: свіжий погляд експерта

Підсумки 2016/17 МР на українському ринку: свіжий погляд експерта

З одного боку, експорт агропродукції з України з кожним роком динамічно розвивається і демонструє найбільш перспективні результати в порівнянні з іншими секторами. Але, з іншого боку, український аграрний ринок стає більш насиченим і жорсткішим.

Як в умовах високої конкуренції та практично нульової підтримки зі сторони держави молодим експортно-орієнтованим компаніям вдається не тільки встати на ноги, але і показувати досить успішні результати?

Аналізуючи статистику відвантаження і рейтинг українських експортерів зернових культур за останні кілька сезонів, можна відзначити появу серед них нових динамічно розвинутих компаній.

Ми поставили непросте завдання – підвести підсумки завершального 2016/17 МР і розповісти про основні очікування щодо 2017/18 МР в розрізі ключових тенденцій світового і внутрішнього ринків.

Нами були обрана компанія, що не так давно працює на українському зерновому ринку і показує, на наш погляд, найбільш перспективні результати. Ця компанія з року в рік не стоїть на місці, нарощує обсяги та розширює географію експорту, а також реалізує все нові проекти. А це в епоху змін, що постійно відбуваються в політичній і економічній сферах України та світу, часом буває досить складно.

З метою більш детальної оцінки ситуації на зерновому ринку в 2016/17 МР – початку 2017/18 МР в Україні та за її межами трейдеру "Амбар Експорт БКВ" Марині Кривонос було поставлено запитання, які для зручності розбиті на наступні тематичні блоки:

  • результати роботи компанії на зерновому ринку в 2016/17 МР;
  • географія експорту;
  • робота аграрного ринку в 2016/17 МР: основні особливості;
  • фактори, що сприяють і гальмують розвиток українського аграрного ринку. Роль держави;
  • умови для роботи: кон'юнктура світового та внутрішнього ринків;
  • ключові фактори ціноутворення. Чого варто очікувати на старті 2017/18 МР.
Марина Кривонос

Результати роботи компанії на зерновому ринку в 2016/17 МР

Враховуючи всі ті внутрішні й зовнішні труднощі, які нам довелося подолати, в цілому, ми позитивно оцінюємо результати сезону. Компанія «Амбар Експорт БКВ» у 2016/17 МР увійшла до ТОП-10 експортерів української пшениці, і це при тому, що ми робимо повний ланцюжок експорту «фермер-кінцевий споживач». Пшениця займає левову частку в наших постачаннях. Так, у завершальному сезоні ми експортували 400 тис. т цієї культури – близько 80 % від всього нашого експорту. Зазначу, що у 2016/17 МР, крім основного порту відвантаження – Бердянськ, ми успішно вийшли на ринок глибоководних портів, зокрема почали працювати через СК «Ольвія» в Миколаєві, а в недалекому майбутньому плануємо почати працювати через Одесу. Більш того, в цьому сезоні ми заснували компанію Ambar Trading Gmbh з головним офісом у Швейцарії. Завдання компанії – залучати іноземне фінансування і направляти ці потоки на закупівлю агропродукції в Україні. Тому ми амбіційно і впевнено дивимося в майбутній сезон і плануємо значно поліпшити наші показники, зберігши при цьому вже звичну для наших закордонних партнерів високу якість товару і сервісу.

Географія експорту

Наша компанія здійснює експорт продукції в країни Середземноморського басейну – Єгипет, Ліван, Туніс, Алжир, Ізраїль, а також Європи – Італію, Грецію, Іспанію. Крім того, ми маємо плідний досвід роботи з країнами Перської затоки і вже в цьому році плануємо вийти на азійський ринок. Що стосується географії експорту агропродукції з України, то у 2016/17 МР вона дещо змінилася. Важливо відзначити, що на фоні продовження співпраці України з традиційними партнерами (такими як Єгипет, Ліван, Туреччина, Італія, Іспанія, Китай) трейдери з успіхом виходять на нові ринки, відкриваючи тим самим все більше можливостей для українських експортерів. Так, наприклад, за результатами 2016/17 МР Індія посідає перше місце за обсягом імпортованої пшениці, відсунувши багаторічного лідера (Єгипет) на друге місце, ТОП-3 покупців замикає Таїланд, а Індонезія перемістилася на четверту позицію в ТОП-10 найбільших покупців українського зерна. Не секрет, що міжнародна торгівля як і раніше нерозривно пов’язана з політикою, а в умовах надмірної кількості пропозицій на ринку країни-імпортери можуть в будь-який момент відмовитися від співпраці з тим чи іншим партнером, переслідуючи політичні цілі. Яскравим прикладом цього у сезоні 2016/17 є Туреччина, яка ввела 130 % мита на постачання російського зерна, що дозволило ряду інших кран активно експортувати зерно безмитно і розширити географію експорту.

Аграрний ринок у 2016/17 МР: основні особливості

Хотілося б відзначити, що завершальний сезон дійсно був рекордним для України, показав високу врожайність зернових культур і колосальний обсяг експорту. Нагадаю, що у 2015/16 МР Україна встановила рекорд експорту – 39 млн т, при цьому за підсумками сезону 2016/17 на зовнішні ринки поставлено 42,3 млн т зерна. Цікавим є той факт, що сезон характеризувався великим перекосом у тимчасовій динаміці експорту. Так, майже 60 % всього обсягу експорту припало на першу половину сезону (липень-грудень), а в другій половині року спостерігався деякий спад. Причину ситуації, що склалася більшою мірою пов'язують з особливостями повернення ПДВ, а також потребою аграріїв швидко продавати зерно для погашення кредитних зобов'язань. На жаль, такий значний обсяг експорту виявив ряд проблем в логістичній інфраструктурі сектора. Так, з початком періоду транспортування кукурудзи зернотрейдери гостро відчули нестачу вагонів і локомотивів, що спричинило несвоєчасні постачання агропродукції і значні фінансові втрати. В результаті експорт в 42 млн т зерна опинився під загрозою через логістичний колапс усередині України, єдиним полегшенням в ситуації, що склалася теоретично могла б стати річкова навігація (враховуючи природний потенціал країни), проте на даний момент на практиці це малоймовірно.

Що стосується зовнішніх факторів впливу на українських експортерів у цьому сезоні, то я б відзначила, що країни-імпортери часто «грають» на питаннях якості українського зерна. Свіжий приклад 2016 року – вимога Єгипту щодо нульового вмісту ріжків в імпортованої пшениці, що зробило неможливим постачання зернової в цю країну, і стало новою неприємною головоломкою для трейдерів. Незважаючи на те, що високими темпами експорту пшениці в цьому сезоні Україна зобов'язана Індії, ця країна також «полоскотала нерви» українському експортеру. Так, Індія з метою підтримки власного виробництва заборонила фумігацію бромистим метилом (заборонений реагент в Європі) безпосередньо у своїх портах, вимагаючи проведення фумігації в портах завантаження. Проте, не дивлячись на очікуване внутрішнє зростання виробництва і деяке стримування імпорту, Індія залишиться великим покупцем нашої пшениці в наступному сезоні.

Фактори, що сприяють і гальмують розвиток українського аграрного ринку. Роль держави

Рекордні показники експорту в завершальному сезоні обумовлені черговим високим врожаєм, а також значними перехідними запасами зернових. Однак ці показники, на жаль, сформувались в умовах дуже низьких цін на зерно. Не секрет, що, незважаючи на рекордні цифри, обсяг валютної виручки залишився на рівні 2015 року.

Важливі фактори розвитку українського експортного ринку – це популяризація аграрного потенціалу України та просування української продукції на світовому ринку. Однією з переваг України є те, що наше зерно відповідає всім європейським нормам і стандартам. Ми прагнемо довести це нашим закордонним клієнтам і, крім фізичної якості товару, піклуємося про високу якість сервісу й укладання угоди.

Також зростання обсягу експорту обумовлений зацікавленістю великих українських аграріїв експортувати власну продукцію в умовах скасування спецрежиму зі сплати ПДВ. При експорті сільгосппродукції застосовується нульова ставка ПДВ, що значно оптимізує податкові зобов'язання, які виникають у фермерів при реалізації агропродукції. Як результат, крім класичного трейда, у завершальному сезоні ми уклали близько 90 договорів-комісій з великими сільгоспвиробниками та допомогли їм стати експортерами. Ми очікуємо зацікавленість в такій схемі роботи та в майбутньому сезоні, що дозволить українському експортному ринку стрімко розвиватися.

Незважаючи на те, що держава як і раніше будує бюрократичні перепони бізнесу, мені б хотілося зупинитися на позитивних моментах роботи уряду, а саме – на питанні підвищення якості й безпеки українських продовольчих продуктів до європейських стандартів. Дане прагнення безпосередньо стосується необхідності України позбутися ярлика сировинної країни, адже готові товари експортують високорозвинені країни. Експорт такої продукції є більш дорожчим, і принесе більше валютної виручки нашій країні.

Також хотіла б відзначити прагнення уряду приділяти увагу розвитку органічного землеробства та переробки. На мою думку, це той ефективний шлях, на який є величезний попит у світі. Еко-тематика набирає високу популярність, але, на жаль, Україні через мінімальну підтримку виробників і експортерів зі сторони держави, за великим рахунком, нічого запропонувати світові. На даний момент очікується зростання обсягу експорту органічної продукції за рахунок державного контролю та фінансування виробництва.

Говорячи про законодавчі зміни в АПК, не можна не відзначити нагальну і, смію зізнатися, найбільш обговорювану тему – прийдешню земельну реформу, на прийнятті якої в цьому році наполягає Міжнародний валютний фонд.

Хоча, за моїми оцінками, прийняття цієї реформи у 2017 році малоймовірне через відсутність консолідованої позиції уряду, я дуже сподіваюся, що все-таки українську землю нарешті почнуть ефективно використовувати як актив для залучення кредитних та інвестиційних ресурсів.

Одним з переваг України є те, що наше зерно відповідає всім європейським нормам і стандартам.

Умови для роботи: кон'юнктура світового та внутрішнього ринків

У складних умовах 2016/17 МР, при високих врожаях і рекордних перехідних залишках в усьому світі, економіка експортного постачання залишає бажати кращого, і красномовно про це свідчили ціни на зерно в завершальному сезоні. Українські експортери стикаються з жорсткою ціновою конкуренцією і втратою ринків не тільки на світовій арені, а й у середині країни. І це на тлі проблем з внутрішньою логістикою і все ще досить високою вартістю перевалки в портах України. Проте, варто зазначити, що в Україні чітко простежується тенденція зниження портових ставок, що зумовлена модернізацією потужності та високими темпами будівництва нових терміналів. Більш того, сформована політична ситуація стала причиною активації дрібних портів в боротьбі за вантажопотік і привела до значного зниження ставок, які все ж мінімум у 2 рази вищі за європейські.

Витримати конкуренцію всередині країни і оптимізувати маржинальність нам дозволить структура групи компаній BKW, де, крім трейдингу, представлені такі напрямки, як дистрибуція насіння, ЗЗР, добрива та власний агрохолдинг.

Ми маємо розвинуту мережу представництв по всій країні та здатні надати клієнту комплекс послуг від продажу насіннєвого матеріалу, добрив і ЗЗР аж до супроводження експорту по договору комісії.

Із закордонними партнерами ми вибудовуємо довготривалі, дружні відносини. За весь час діяльності компанії не було жодного випадку дефолту або неякісного виконання зобов’язань з нашої сторони. Така репутаційна складова, а також бездоганне супроводження угоди, залученість співробітників в усі етапи (від завантаження «на колеса вантажівки» до вивантаження товару в кінцевому пункті призначення) дозволяє нам відсунути фактор ціни при виборі експортера нашими клієнтами на другий план

Відмічу, що в цьому сезоні було менш відчутним стримування продаж зерна сільгоспвиробниками, що пов’язано зі зміною податкового законодавства і необхідністю виплачувати кредитні зобов’язання. Як уже зазначалося, 60 % від всього експортного об’єму було продано в першій половині МР за найнижчими цінами.

Проте, все ще залишилися аграрії, які зберігають зерно аж до старту збирання нового врожаю в надії на зростання ціни, їм все ще складно прийняти такі низькі ціни на продукцію, адже вирощування високоякісних зернових культур – це складний та витратний процес.

Очікування щодо 2017/18 МГ

Прогнози – справа невдячна, проте вже зараз зрозуміло, що ринок зернових перебуває злегка в зростаючій фазі на фоні скорочення світового балансу й існуючих погодних ризиків у найбільших країнах-виробниках, що загрожує падінням світового виробництва в наступному сезоні.

Такі «бичачі» чинники можуть привести до швидкого розвороту ринку і стрімкого зростання цін, проте в даний момент нам залишається тільки уважно відстежувати погодні фактори, які впливають на ринок.

Зворотний зв’язок

+380

+380
Ваш номер телефону*

Що вас цікавить?

Контакти

Телефон:
Електронна пошта:
Соціальні мережі: