• Блог
  • Ринок на горошині: поточна ситуація та перспективи

Ринок на горошині: поточна ситуація та перспективи

Український і світовий ринок гороху

Упродовж тривалого періоду галузь виробництва гороху в Україні розглядалася як одна з найбільш перспективних із погляду експорту. Вагому роль у такій тенденції зіграла неабияк вигідна ціна. В результаті, виробники активно збільшували обсяги виробництва гороху, та водночас зростали експортні поставки цієї бобової культури з вітчизняних портів. Проте протягом декількох останніх сезонів така тенденція змінилась не на користь українських виробників.

Український і світовий ринок гороху: аналіз

Горох – важливе джерело рослинного білка і цінна культура в сівозміні. Основні обсяги споживають країни з швидкозростаючим населенням, що створює передумови для збільшення пропозиції на міжнародному ринку. Головний світовий імпортер гороху – Індія. Протягом останніх років, із появою у Європі значної кількості біженців із країн Близького Сходу, зростає попит і в країнах ЄС.

Золотим роком для вітчизняних господарств, які вирощували горох став 2016, коли попит Індії становив близько 5-6 млн т. Виробники, які вчасно зреагували на ситуацію зняли вершки, проте продовжувати працювати стало складно. Вже через рік почалася конкурентна боротьба та тверезий розрахунок. На ринку бобових культур різко збільшилися обсяги гороху.

У 2017 р. рентабельність цієї галузі в Україні становила лише 10%, тоді як роком раніше – 80%. Так, із 2016 року, вітчизняні виробники щорічно нарощували обсяги, і тільки останні сезони показують зменшення виробництва майже чи не вдвічі. У минулому році вироблено 573 тис. т, а у 2017 р. – 1097,8 тис. т. При цьому посівні площі під культурою у 2019 р. становили 253,2 тис. га, а в 2018 р. – 431,7 тис. га.

На початку 2018 року вперше на вітчизняному ринку горох (ціна за тонну в Україні досягла мінімуму) став коштувати дешевше пшениці. Експортний потенціал рекордного врожаю 2017 року повністю не реалізували, тож запаси на кінець періоду були надмірно високі. Країни-конкуренти отримали можливість витіснити з міжнародної арени вітчизняних виробників через більш низькі ціни. Ситуація ускладнилася ще й різким зростанням обсягів виробництва бобових культур у самій Індії та, крім того, через введення мита у цій країні, імпорт скоротився майже в 10 разів. У результаті, частка України у світовому виробництві гороху впала до 4%.

Баланс попиту та пропозиції

Зниження виробництва цієї бобової культури в Україні обумовлено зменшенням обсягу імпорту з боку Індії. Та навіть збільшення експортних поставок вітчизняного гороху до країн ЄС, у наслідок впровадження режиму вільної торгівлі, не перекрило втрати через низькі закупівельні об’єми цієї країни. В 2018/19 МР частка Європейського Союзу в українському експорті бобової досягла 60%. Правда, зафіксувати такі досягнення не вдалося.

У 2019/20 МР темпи експорту в ЄС сповільнилися. З липня по листопад 2019 року частка Європейського Союзу в українському експорті гороху знизилася до 37%, проти 58% у попередньому періоді. Зате знову збільшилася частка Індії, щоправда, тільки на 4% – з 11 до 15%. Обсяг експорту гороху з України протягом липня-листопада 2019 року становив 283,2 тис. т, що на 23% менше, порівняно з досліджуваним періодом попереднього року.

Цінова ситуація і фактори ризику

Ціна на горох в портах формуються під впливом ринкових інструментів попиту і пропозиції шляхом переговорів продавців із покупцями. При формуванні цін враховується тип, умови і терміни поставки. Звісно продовольчий горох, порівнюючи з фуражним, має більш високу ціну. Іноді культуру вирощують під укладені контракти – у такому разі вартість найчастіше визначена заздалегідь. Закупівельна ціна гороху за тоннутакож залежить від поточної вартості інших альтернативних зернових та зернобобових культур. Крім того, вартість коливається регіонально.

Експерти вважають, що головним ціноутворювачем на бобовому ринку в найближчі 3 роки, як і раніше, буде Індія. Всього лише один тимчасовий дозвіл на імпорт підняв ціну на горох на 50 доларів за тонну. Тому в експортерів є кілька варіантів дій: або змиритися з ринковою маніпуляцією, або вкладати кошти в переробку бобових.

Як продати горох на експорт?

Горох на експорт

Виробники зазвичай здійснюють продаж гороху в Україні на експорт напряму імпортерам, з поля посередникам і трейдерам у порт. Під час самостійної реалізації у продавців можуть виникнути труднощі з вибором правильної пропозицій від іноземного покупця, високою конкуренцією, проблемами з документами та з іншими несподіваними ситуаціями на ринку. Прямий вихід на міжнародну арену передбачає досконале знання правил світової торгівлі.

Продаж гороху відразу після збору врожаю виробники здійснюють зазвичай через брак обігових коштів або через відсутність можливостей для зберігання. У період жнив закупівельна ціна на бобову культуру невисока. Тому у цей час продати горох на експорт можна не вигідно. На привабливі пропозиції від покупців розраховувати не варто.

Зі свого боку, через трейдерів можна прибутково здійснити продаж гороху в Україні. Трейдерські компанії пропонують різні вигідні умови співпраці, та знають як ефективно проводити міжнародні операції. Головні переваги роботи з трейдерами: значний набір фінрішень, конкурентна ринкова ціна, нівелювання ризику. Крім того, такі компанії пропонують різні умови поставок, серед яких можна обрати вигідні варіанти як продати горох в Україні.

Продаж через трейдерів

Трейдери допомагають суттєво розширити можливості реалізації. При цьому продавцю не треба тратити час та інші ресурси на пошук ринків збуту гороху на експорт. Варто лише вказати достовірні дані про товар: обсяг, якісні показники, пункт розташування, можливість відвантаження, інформацію щодо оплати. Трейдери можуть купити горох в Україні на різних умовах поставки – CPT, FCA, EXW. Співпраця з такими компаніями передбачає:

  • економію часу на пошуки покупців;
  • розширення напрямків продажу;
  • продаж гороху в Україні у різних портах;
  • можливість моніторити ціни;
  • доступність актуальної інформації про ринок гороху в Україні;
  • можливість оперативного реагування на зміни.

Підготовка сировини для продажу

Горох на експорт

Горох на експорт повинен відповідати встановленим державним та міжнародним вимогам. Перш за все, реалізувати закордон можна незасмічені та незаражені партії з нормальним запахом та відповідним кольором. Норми до якості гороху на експорт за іншими показниками визначають у контрактах між продавцем та покупцем.

Покупка гороху на експорт передбачає повну оцінку стану бобів. Досліджують також запах, забарвлення, типовий вміст, розмір, рівень вологості, домішки, зараженість шкідливими організмами. Крім того, щоб продати горох закордон перевіряють боби на наявність токсичного елементу, мікотоксина та пестициду згідно з встановленими рекомендаціями. Всі партії бобової культури супроводжують свідоцтвами про склад цих речовин та радіонуклідів.

Прогноз

Експерти прогнозують, що валовий обсяг українського гороху з високою імовірністю не буде зростати до скасування Індією мита, проте можлива поява нових точок збуту. Альтернативу варто шукати в південно-азіатських, європейських країнах та Китаї.

Крім того, сьогодні одним із найбільш перспективних напрямків у борошномельно-круп'яному секторі є переробка гороху. Наприклад, у США в 2019 році було виготовлено 327 різновидів продуктів на основі горохового протеїну, а 10 років тому тільки 11. А одна з компаній-виробників котлет і ковбас із бобових культур через півроку після виходу на IPO коштувала $9,4 млрд. Хіба потрібні ще докази того, що це тільки початок? Тому варто зосередити увагу на вдосконаленні технології вирощування, переробки та реалізації бобових на ринку.


Отже, до 2050 року виробництво бобових культур у світі може вирости в 1,5 рази, при цьому обсяги експортної торгівлі зростуть ще більше, так як основне споживання зосереджено в країнах із швидкозростаючим населенням. Це створює відмінні перспективи для розвитку українського виробництва й експорту гороху.

Зворотний зв’язок

+380

+380
Ваш номер телефону*

Що вас цікавить?

Контакти

Телефон:
Електронна пошта:
Соціальні мережі: