• Блог
  • Як вигідно продати кукурудзу

Як вигідно продати кукурудзу

Продати кукурудзу вигідно

За останні десятки років сектор виробництва кукурудзи зайняв чи не найважливішу позицію в агропромисловій системі як драйвер розвитку сільського господарства. З року в рік у світі валовий збір цієї культури перевищує показники інших злакових. Кукурудза посідає провідне місце у сучасному світовому землеробстві, що зумовлено її широким використанням і високою врожайністю.

Тенденції на світовому ринку кукурудзи

Кукурудза є основною фуражною культурою у світі. Тенденція обсягів її виробництва постійно зростаюча, що обумовлено значним попитом. Окрім продовольчих та фуражних цілей, кукурудзу використовують ще й на технічні потреби.

У минулому маркетинговому році найбільший у світі виробник кукурудзи США зібрав 366,3 млн т, що становить майже 33% від світового виробництва. А показник середньої врожайності цього континенту знаходиться на рівні 11,1 тонн на гектар. Другим світовим виробником є Китай, який у 2018/2019 МР зібрав 257,3 млн т зерна кукурудзи. До трійки лідерів належить Бразилія (101 млн т). Наступне місце по обсягу виробництва займає ЄС (64,2 млн т), від якого на 13 млн т відстає Аргентина. Україна очолила шосту позицію у даному рейтингу. Сьогодні важко уявити, проте ще у 2000 році вітчизняний обсяг виробництва кукурудзи становив тільки 3,8 млн т, а в минулому році досяг рекордного значення – близько 36 млн т, тобто відбулося майже десятикратне зростання. З року в рік Україні вдається збільшувати цей показник, підвищуючи врожайність та розширюючи посівні площі.

За прогнозом у нинішньому сезоні лідер виробництва кукурудзи отримає менший обсяг через несприятливі погодні умови, який становитиме 350,5 млн т. Зливи завадили своєчасному посіву культури, тому посівні площі та врожайність зменшились. Україні з дощами пощастило більше, прогнозують, що валовий збір зросте до 36 млн т, що перевищить встановлений у минулому сезоні рекорд. У Європі виробництво кукурудзи в 2018/2019 МР, очевидно, залишиться стабільним.

Виробництво кукурудзи у світі, сезон 2018/19 та прогноз на 2019/20 МР*

Рей

тинг

Країна/ регіон

Площа, млн га

Урожайність, т/га

Виробництво (млн т)

2018/19

Прогноз на 2019/20 (станом на вере сень 2019 року)

2018/19

Прогноз на 2019/20 (станом на вере сень 2019 року)

2018/19

Прогноз на 2019/20 (станом на вере сень 2019 року)

1

США

33,1

33,2

11,1

10,6

366,3

350,5

2

Китай

42,1

41

6,1

6,2

257,3

254

3

Брази лія

17,5

18,1

5,8

5,6

101

101

4

ЄС

8,3

8,7

7,8

7,5

64,2

64,8

5

Арген тина

6,1

6,1

8,36

8,2

51

50

6

Україна

4,6

4,9

7,8

7,4

35,8

36

Світ

191,3

192

5,9

5,8

1 122,2

1 104,9

*за даними Продовольчої і сільськогосподарської організації Об'єднаних Націй

Аналіз динаміки виробництва кукурудзи, разом з іншими важливими показниками галузі – площею та урожайністю, протягом трьох останніх маркетингових сезонів, показує ряд важливих тенденцій. По-перше, площа культури у світі залишається практично на стабільному рівні, проте експерти прогнозують незначне її зростання у наступному маркетинговому році. По-друге, врожайність з кожним сезоном зростає, проте в нинішньому можливе зниження через погодні умови. Такі коливання спостерігаються і відповідно валового збору. В цілому в світі простежується тренд на зростання обсягів виробництва зерна цієї культури. Так, за 18 років вироблено майже в 2 рази більше кукурудзи – з 600 млн т до 1 122 млн т.

У минулому році загальний обсяг експорту цієї культури у світі склав $33,9 млрд. У грошовому еквіваленті за продаж кукурудзи закордон, найбільшу суму отримали США – $12,9 млрд, 38,1% від загального експорту зернової. Майже на однаковому рівні знаходиться Аргентина – $4,2 млрд (12,5%) та Бразилія – $4,1 млрд (12,1%). Україна займає 4-те місце – $3,5 млрд (10,3%). На сьогодні обсяги реалізації вітчизняної кукурудзи на зовнішньому ринку зросли більш, ніж на двадцять мільйонів тон та досягли рекордного значення. Міністерство сільського господарства США (USDA) прогнозує, що в нинішньому сезоні продаж кукурудзи (Україна) досягне рівня 30,0 млн т, проти 30,4 млн т у минулому році.

Вплив змін на закупівельні ціни та напрями збуту

Продати кукурудзу вигідно

У світі ціни на зерно кукурудзи постійно змінюються. Експертам важко чітко спрогнозувати вартість через вплив різних факторів. Так, на 2019 рік прогнозували, що одним із основних чинників ціноутворення стане зростання посівних площ кукурудзи на території ключового виробника (США). А це в свою чергу спричинить природне збільшення обсягів виробництва культури і, відповідно, зростання пропозиції на ринку. Проте погода внесла корективи. Через велику кількість опадів у травні в кукурудзяному поясі США змістились строки посівів, і площі залишилися на рівні минулого року. Тому в новому сезоні прогнозують зниження обсягів виробництва цієї культури на даній території, проте важливо розуміти наскільки менше. В 2018/19 МР в США отримали 366,3 млн т кукурудзи, якщо в нинішньому сезоні зберуть на 40-50 млн т менше, то відповідно знизиться і обсяг експорту. Це може розвантажити світовий ринок, спричинити зростання цін, посилити роль інших великих гравців, зокрема України. Наразі вартість української кукурудзи цьогорічного врожаю на умовах CPT становить $150 (порт Одеса) та має потенціал до подальшого зростання.

На вітчизняному ринку цінова ситуація також мінлива та непередбачувана, в зв’язку з курсовими коливаннями та погодними умови. Так, в окремі роки (2010 р. та 2012 р.) ціна на зернову досягала непередбачуваного максимуму – $300/т. Проте у 2009 та 2014 роках зафіксовані й збитковий мінімум – $130 за тонну. За останні 10 років це найбільш виразний критичний показник. Наразі цінова ситуація демонструє зміни стримано. Протягом останніх трьох років в кінці сезону за обмеженої пропозиції вартість культури коливалась у діапазоні від 10 до 20 доларів за тонну. Поки що вітчизняний ринок проявляє низьку активність – власники зерна очікують період, коли можна вигідно продати кукурудзу в Україні. Крім того, наразі майже відсутній попит зовнішніх покупців, серед них із початку нинішнього року і до кінця серпня найбільшими були Китай, Нідерланди та Єгипет. У 2018 році продаж кукурудзи вітчизняного виробництва здійснювали у Нідерланди, Іспанію та Китай – це ключові минулорічні імпортери.

Отже, перевиробництво створює умови зниження ціни на зерно. Але так як прогноз збільшення валового виробництва незначний, тому і низьку ціну очікувати не варто, проте і високу також. Максимальну вартість кукурудзи експерти прогнозують на рівні від $170 до $190 за тонну.

Як вигідно продати кукурудзу закордон?

Вигідне географічне розташування та сприятливі природно-кліматичні умови в Україні стали об’єктивними умовами вирощування цієї зернової культури. Галузь виробництва зерна кукурудзи – важлива складова агропромислового комплексу та експортного потенціалу країни.

Вітчизняні виробники уже обмолотили близько 40% площ цієї зернової та активно цікавляться вигідними варіантами її реалізації закордон. Найпоширеніших три: експорт кукурудзи з України напряму, з поля посереднику та трейдеру в порту. Обравши перший, власники зерна зіштовхуються з труднощами при виборі вигідної пропозиції від покупця, напруженою конкуренцією, непередбачуваними ситуаціями на ринку, проблемами з документацією. Другий варіант (продати кукурудзу з поля) виробники обирають зазвичай вимушено, через необхідність обігових коштів чи відсутність потужностей для зберігання. У сезон збиральної кампанії закупівельні ціни на зерно невисокі, тому в цей період не варто очікувати на вигідну пропозицію від покупця. У свою чергу, через трейдера можна прибутково здійснити продаж кукурудзи в Україні. Такі компанії пропонують різні вигідні умови співпраці.

Як спланувати продаж кукурудзи трейдеру

Продати кукурудзу вигідно

Самостійно розібратися як продати зерно кукурудзи на експорт складно: безліч деталей і юридичних тонкощів. Компанія-партнер у цьому разі може допомогти. Трейдер забезпечує експедиторський і брокерський супровід: збір документів для декларування, пошук іноземних покупців, перевірка договору, угода з власниками портових терміналів, оформлення митних процедур та інші експортні процедури, які потрібно виконати, щоб продати кукурудзу закордон.

Із зовнішніми контрактами потрібно бути уважними, перестраховуватися і розуміти як не потрапити в непередбачувану ситуацію. У таких документах необхідно чітко прописати умови оплати: поки клієнт не сплатить рахунок – корабель чекає в порту, а якщо покупець затримує оплату, штраф за простій судна платить він. Таких нюансів багато і про них потрібно знати заздалегідь. Безпечний варіант, як продати кукурудзу оптом за кордон – здавати товар безпосередньо трейдеру. Наприклад, вигідні умови співпраці пропонує компанія Амбар Експорт БКВ. Із таким партнером крім безпечної угоди, ви отримаєте ще і вищий прибуток за продаж кукурудзи. Компанія здійснює поставку на умовах СРТ. Ціна закупівлі залежить від порту, до якого поставляють збіжжя. Багаторічна довіра вітчизняних продавців зерна – підтвердження надійної співпраці з Амбар Експорт БКВ, яка допоможе вигідно продати кукурудзу закордон.


Отже, з року в рік галузь виробництва цієї культури не втрачає провідні позиції зернового господарства. Це пояснюється високим попитом, зерно використовується як для кормових цілей, так і для продовольчих. Тому кожного року в світі збільшується валовий збір кукурудзи, і за прогнозами нинішній сезон підтримає таку зростаючу тенденцію.

П’ять світових лідерів-виробників не змінять рейтинг, але можуть помінятися місцями. Змістити США з 1 місця протягом найближчих кількох років імовірно нікому не вдасться. У них аж надто значні площі посіву кукурудзи, й на більшій території клімат дуже сприятливий.

Ціни на зернову на фоні стабільної пропозиції, найімовірніше, збережуть тренд незначного зростання. Проте обмежувальними чинниками може стати нижча якість зерна у лідерів виробництва та нижча урожайність, ніж у минулому сезоні. Тому поки з реалізацією за можливості не поспішайте, але і не пропустіть момент, коли можна вигідно продати кукурудзу.

Зворотний зв’язок

+380

+380
Ваш номер телефону*

Що вас цікавить?

Контакти

Телефон:
Електронна пошта:
Соціальні мережі: